Nosaukuma smiltsērkšķi parastais apzīmējums no sengrieķu valodas – “spīdīgs zirgs”. Senie grieķi smiltsērkšķu lapas izmantoja, piemēram, kā barību vājiem vai sasirgušiem zirgiem. Šajos senajos gados zirgs bija vērtīgāks par 600. Merssedes šodienas dzīvē. Zirgi, kas ēda smiltsērkšķu ogas, stādus vai lapas, atveseļojās, pieņemoties svarā, pie tam viņu spalva palika gluda un veselīga.Smiltsērkšķi jeb zelta koks bija minēti gan Tibetas, tā arī Mongolijas senos rakstos, un arī Ķīnas tradicionālajā medicīnā, un visos rakstos ir pieminētas universālās dziednieciskās īpašības ar ko tad ir apveltīti smiltsērkšķu stādi. Tomēr atnākot melnajiem viduslaikiem, diemžēl smiltsērkšķi tika aizmirsti, bet šodien no jauna parādījās milzīgā piekrišana doto ogu medicīniskajām īpašībām. Var uzzināt vairāk uzņēmuma mājas lapā, kā arī zemāk rakstā!
Smiltsērkšķi jeb zelta koks – to īpašības un vēl sastāvs
Smiltsērkšķi ir ļoti iemīļoti medicīnā, šis apstāklis jau ir saistīts ar vitamīniem un minerālvielām, kuras jau ir šī auga sastāvā, bet pārsvarā pašas smiltsērkšķu ogas ir pazīstamas ar lielo C vitamīna saturu, kas 100 ga ir pat 200-316 mg.
Vitamīni sastāvā: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K, kā arī PP.
Minerāli: dzelzs, kālijs, magnijs, kalcijs, fosfors, nātrijs, alumīnijs, sērs, bors, titāns, silīcijs.
Kā arī smiltsērkšķi jau ir tādu taukskābju, kā mononepiesātināto, un vēl aktīvi bioloģisko minerālvielu krātuve. Klāt vēl esošiem vitamīniem tie satur pektīnus, fitoncīdus, unikālas organiskās skābes, dažādus makro- un mikroelementus. Interesanti, kad krūma miza satur “prieka hormonu” – serotonīnu, kas jau ir ķermeņa aizsardzība pret depresiju un citiem garīgiem traucējumiem.
Vēl ir jāmin tas, ka pašas smiltsērkšķu ogas tās īpašības var saglabāt ne vienīgi, kamēr viņas jau ir svaigas, taču arī saldētā veidā – veselus 6 mēnešus. Būtisks fakts – vitamīni smiltsērkšķos nepazūd arī saldētā veidā.
Smiltsērkšķi jeb zelta koks diezgan bieži ir saukti arī par sieviešu ogam, kaut gan augļi ļoti labi ietekmē arī vīriešu organismu. Šajā auglī tomēr ir diezgan maz kaloriju un tas ir dietologu ieteikts. Interesanti, ka tiešām 100 gr smiltsērkšķu ogas satur vien 80-82 kcal.
Bez šaubām smiltsērkšķu sastāvs ir un būs unikāls. Tie palīdz ārstēšanā kā arī profilaktiskajos nolūkos tiek lietots, tā arī skaistuma un jaunības uzturēšanā.
Vai ir kādas smiltsērkšķu receptes vai arī cita veida rekomendācijas, kā var izmantot šo krūmu?
Interesants fakts, ka tieši pašas smiltsērkšķu ogas var teikt, ka ne tikai izmantotas svaigas. Tomēr, apstrādātas, piemēram, kā smiltsērkšķu sula, ievārījums, marmelādes veidā, parasti tiek lietots daudz, bez tam cena tam nav diezgan augsta. Tiek izlaista diezgan noderīga smiltsērkšķu tēja, kur pamatā ir paši smiltsērkšķi kopā ar tā novārījumiem.
Smiltsērkšķu augi jau ir noderīgi gripas un saaukstēšanās gadījumā, jo uzlabo imunitāti, novērš sirds slimības, ārstē gastrītu, cīnās ar slimībam ģinekoloģijā. Smiltsērkšķu ogas tiek izmantoti, priekš tam, lai savestu kārtībā gremošanu, vielmaiņu, novērstu acu iekaisumu, izvadītu toksīnus, uzlabotu atmiņu un uzlabotu nervu sistēmu.
Sievietēm tieši smiltsērkšķu ogas jau ir īpaši nepieciešamas, tā kā tieši tās sniedz iespēju saglabāt jaunību, normalizēt hormonus kā arī palīdz saglabāt reproduktivitāti. Regulāra lietošana sniedz iespēju novērst dzemdes iekaisuma patoloģiju parādīšanos.
Smiltsērkšķu augi labvēlīgi ietekmē vīrieša veselību. Ogas aizsargā organismu no priekšlaicīga vecuma, cīnās ar vecuma saistītām izmaiņām prostatas dziedzeros.
Bez tam onlainā ir un būs receptes par to, kā iespējama smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos un daudzas citas, vai arī Jūs varat iegādāties jau gatavo produkciju.