Vislabāk un racionālāk ir par kurināmā sagādi parūpēties jau vasaras sākumā. Esošās apkures sezonas beigas ir labs laiks, kad pārliecināties par savas apkures sistēmas tehnisko pusi un vajadzības gadījumā to savest kārtībā. Ja telpas tiek apsildītas ar malkas apkuri, tad šajā periodā malkas iegāde būs arī finansiāli izdevīgāka, kā arī būs laika to izžāvēt. Līdzīgi ir ar briketēm un granulām, jo tiek piedāvātas patīkamas atlaides un arī bezmaksas piegāde. Kokskaidu briketes var izmantot kā lielisku alternatīvu parastajai malkai.
KO KURINA AR BRIKETĒM UN KO AR GRANULĀM?
Apkures sistēmas veids ir tas, kas nosaka kādu kurināmo jāizvēlas. Piemēram, granulas ir vairāk paredzētas speciālajiem granulu katliem, taču briketes var izmantot kā alternatīvu parastajai malkai kurinot krāsni. Kā pareizi izvēlēties piemērotāko apkures materiālu? Visupirms kurināmajam materiālam ir jābūt sausam, jo mēs visi zinām, ka mitrums un uguns nesadarbojas pārāk produktīvi. Ja izvēle krīt par labu granulām un briketēm, tad jāraugās, lai tās būtu blīvi sapresētas. Briketēm un granulām ir jābūt sapresētām ļoti blīvi un to var pārbaudīt briketi nometot pie zemes – ja tā sašķīst un viegli plīst, tā nav labākās kvalitātes. Jo birstošāka brikete, jo mazāk siltuma tā tur un tās lietderības koeficients ir zems. Pati galvenā atšķirība starp briketēm un granulām ir tajā, ka, lai arī cenas ziņā ir līdzīgi (120 eur par tonnu brikešu vai granulu un arī malkas kravu), darbs pēc tam ir piņķerīgāks – malka ir jākrāmē pareizi lai tā izžūtu līdz rudenim, savukārt briketes tiek piegādātas mitrumu necaurlaidīgos maisos un ir tikai jānoliek glabātuvē. Jāņem vērā arī brikešu forma, jo kantainas briketes gruzdēs ilgāk, kā apaļas. Briketēm ir pusotru reizi lielāka siltumspēja, tādēļ mazliet jāpieslīpē prasme krāsnas kurināšanā, lai to nepārkurinātu. Skaidru brikešu un granulu vēl viena pozitīva īpašība ir tā, ka degot tik ļoti neaizsērējas dūmvads.
KVALITATĪVAS KOKSKAIDU BRIKETES KĀ ALTERNATĪVS KURINĀMAIS MĀJOKĻOS
Svarīgi arī saprast to, kā darbojas granulu katli un kā krāsnis. Piemēram, apkures katlos kā kurināmo izmanto tikai kokskaidu izstrādājumus, taču krāsnīs malku un briketes. Malkai ir jāžūst vismaz pāris mēnešus, protams, var nopirkt jau sausu, bet vismaz par divas reizes lielāku cenu. Briketes un granulas gruzd, tādējādi uzturot siltumu krāsnī vai apkures katlā, taču ogles, kas paliek pēc malkas kurināšanas nodziest salīdzinoši ātri. Mūsdienās malkas krāsnis kalpo kā lielisks interjera elements un alternatīvs apkures veids, kas piešķir arī īpašu noskaņu. Ņemot vērā to, ka mūsdienās netrūkst ērtāku telpu apkures veidu, krāsnis paliek otrajā plānā, jo kurināšanai daudziem laika neatliek.