Smiltsērkšķi ir koks vai krūms, tas ir atkarīgs no izveidoto stumbru skaita, kas izaug 3 līdz 6, ļoti reti desmit metru augstumu. Šaurajām, smiltsērkšķa lapām ir puses ir atšķirīgas – augšpusē tās ir izraibinātas ar maziem bālganiem plankumiem uz gaiši zaļa fona, lapas apakšā – sudraba vai zeltainas zvīņas. Īstenībā auglis smiltsērkšķu ogai ir iekšā, bet apkārt riekstam ir dzeltens pildījums. Šīs spilgti saulainās krāsas dēļ smiltsērkšķi dēvē par “koku no zelta”. Smiltsērkšķi ir bagātināti ar cukuriem, organiskajām skābēm, tanīnu, kvercetīnu, cinku, boru un dzelzi. Jāpiemin smiltsērkšķu eļļas bagātīgo saturu, kas augļos sasniedz 12%. Interesē smiltsērkšķu eļļa kur nopirkt ? Lasi tālāk!
Smiltsērkšķu ogas
Smiltsērkšķu ogas lieto arī citu produktu ražošanai, piemēram, kā smiltsērkšķu sula vai eļļa. Interesanti ir tas, ka, lai saražot 1 L smiltsērkšķu eļļas, nepieciešams pie diviem simtiem kilogramiem ogu, tas izskaidro cenu šai produkcijai. Smiltsērkšķu ogas arī tiek pielietotas diezgan plašā veidā, lai saglabāt smiltsērkšķi ziemai, tā ogas ir iespējams saldēt ledusskāpī un tās nezaudēs savas dziednieciskās īpašības. Ogas pielieto, lai izvairītos no infarkta, stimulēt sirdsdarbību, lai samazināt holesterīna daudzumu, ka arī imunitātei. Ja ir klepus, tiek ieteikts ēst medu kopā ar smiltsērkšķu ogām.
Smiltsērkšķu lietošana
Smiltsērkšķi var izmantot dažādi, tas nemaina šī auga labo ietekmi uz organismu. Svaigi spiesta smiltsērkšķu sula var tikt izmantota kā salātu un deserta izstrādājumu papildinājums. Kā vitamīnu pārpilno un imunitāti uzlabojošu ogu produktu, to visvieglāk ir kopā ar kartsajiem dzērieniem. Piemēram, ja klepus ilgi nepāriet, ieteicams lietot smiltsērkšķu tēju ar ingveru un medu. Smiltsērkšķi pieder pie tiem retajiem augiem, kas saldējot saglabā ārstniecisko nozīmi. Tāpēc, smiltsērkšķu ogas ziemai noliek ledusskapī un ogas saglabāsies tādas pašas, kā tikko salasītas. Bet kā jebkuram no ārstnieciskiem augiem arī smiltsērkšķiem ir ierobežojumi. Smiltsērkšķu ogas un citi produkti nav ieteicami cilvēkiem ar jebkuru gremošanas sistēmas slimību, žultspūšļa vai aizkuņģa dziedzera iekaisumu, hepatīts vai cita aknu slimība, ja ir akmeņi nierēs, ka arī jāskatās vai ir alerģiska reakcija uz karotīnu vai jebkuru citu sastāvdaļu.
Uzticams smiltsērkšķu ražotājs
Šodien daudzas saimniecības audzē smiltsērkšķus un izgatavo no tiem dažādus produktus. Katra saimniecība, ražojot smiltsērkšķu sulu, nosaka cenu vietējam tirgum. Mūsu valsts iedzīvotājiem ir iepatikusies smiltsērkšķu sula, kur cena nespēlē tik lielu lomu, jo tās labās īpašības ir zināmas un pārbaudītas. Ļaudis iegādājas smiltsērkšķus ziemai sasaldēšanai, savukārt, sulu izmanto ikdienas vajadzībām un smiltsērkšķu eļļu ārstēšanā. Katra saimniecības darbība tiek uzraudzīta un pārbaudīta, un labs smiltsērkšķu audzētājs būs arī Latvijas augļkopju asociācijas dalībnieks.